Program kultúrneho centra Stanica Žilina-Zariečie na mesiac Máj 2017.

Program kultúrneho centra Stanica Žilina-Zariečie na mesiac Máj 2017.

utorok 2. 5., 17.00 a 20.00
kino / Weird Europe

Raw (r. Julia Ducournau)
Vegetariánka Justine odchádza v šestnástich rokoch na veterinárnu školu. Pri jednej z epizód šikany ju donútia zjesť mäso – po prvýkrát v živote, a navyše surové. Táto skúsenosť ju od základov zmení a prebudí v krehkom dievčati spiace monštrum. Julia Ducournau svojou šťavnatou iniciačnou drámou sexuálneho prebudenia suverénne kráča v šľapajách majstra body hororov Davida Cronenberga. Jej celovečerný debut zdvihol zo sedadiel kritikov, divákov i festivalové poroty.
Raw (Grave) – Julia Ducournau / FR, BE / 2016 / 99 min / české titulky

streda 3. 5., 19.00
prednáška

Večer filmov, ktoré vám môžu zmeniť život
Áno, existujú také… Sú to tie, ktoré vám dokážu otvoriť úplne nový svet kinematografie. Tie, o ktorých ste možno nepočuli a o ktoré ste sa nikdy nezaujímali. A práve tie bývajú často tie najdôležitejšie. Tie svoje predstaví šéfredaktor portálu Kinema.sk Peter Konečný.

štvrtok 4. 5., 19.00
súčasný tanec

Soňa Ferienčíková, BOD.Y: SOTTY
Pohybové predstavenie slovenskej tanečníčky Soni Ferienčíkovej s naživo hranou autorskou hudbou slovinského hudobníka Gašpera Piana. Medzinárodný tím dopĺňa španielsky dramaturg Marc Olivé a lotyšský svetelný dizajnér Ints Plavnieks. Predstavenie pracuje s napätím medzi osobným a verejným, vnútorným a vonkajším, medzi skrytým a odhaleným. Prekračuje hranicu štvrtej steny a prichádza bližšie k divákom. Hľadá priestor medzi komplexnosťou pohybu a jednoduchosťou momentu bytia. SOTTY sa vynára, vnára a znovu vynára. Je pohltená vírom, prevalcovaná melódiou, naplnená spojením.

piatok 5. 5., 20.00
koncert

Jimmy Pé, Bulp
Dvaja mladí producenti elektronickej hudby predstavia svoje novinky Masika a Yrsa na spoločnom turné Myrsaka.
Jimmy Pé sám seba označuje ako kreatívneho prieskumníka zlomených beatov. So svojou víziou cut-up elektroniky začína postupne žať úspechy aj mimo domácej scény. Je držiteľom Radio_Head Award 2015 v kategórii Nahrávka roka – Elektronická hudba. Čerstvým prírastkom v jeho diskografii je marcové EP Masika.
Bulp je alter ego Sama Štefanca, mladého producenta elektronickej hudby, ktorého tvorba je zmesou melodických liniek, úderných rytmov a melancholických či pozitívnych motívov. Výrazným a ľahko zapamätateľným prvkom v skladbách je zamatový hlas vokalistky Jany Štefancovej. Bulp bol ocenený ako Objav roka na Radio_Head Awards 2015. Na aktuálnom turné predstaví najmä tracky z debutového albumu Yrsa.

sobota 6. 5., 10.00 – 18.00
kutilská dielňa pre ženy

Do-it-herself: Na záhradku alebo balkón
Na tomto workshope budeme vylepšovať svoje záhradky a balkóny, aby boli ešte pohodlnejšie, praktickejšie a hravejšie. Cieľom je predovšetkým recyklovať materiál, ktorý už nemá ďalšie použitie – drevené krabice, palety, staré stoličky alebo plechové vedrá. Podujatie je organizované našou holandskou kolegyňou Nienke, takže hlavným komunikačným jazykom bude angličtina. Registrácia mailom na nienke@stanica.sk.

utorok 9. 5., 17.00
kino / Týždeň slovenského filmu

Červený kapitán (r. Michal Kollár)
Horúce leto roku 1992, krátko pred rozdelením Česko-Slovenska. Pri prestavbe cintorína robotníci náhodou odkryjú telo s klincom v lebke. Muža niekto narýchlo a tajne pochoval pred siedmimi rokmi. Ide o vraždu, príliš čerstvú a príliš surovú, aby mohla ostať nepovšimnutá. Detektív Richard Krauz by však spravil lepšie, keby ju predsa len ignoroval.
Červený kapitán – Michal Kollár / SK, CZ, PL / 2016 / 115 min

utorok 9. 5., 20.00
kino / Týždeň slovenského filmu

Učiteľka (r. Jan Hřebejk)
Nadčasový príbeh o učiteľke, na prvý pohľad milej a láskavej, ktorá rafinovaným spôsobom manipuluje žiakmi a ich rodičmi, je inšpirovanými skutočnými udalosťami. Dej strhujúceho a veľmi aktuálneho filmu o sile ľudského charakteru sa síce odohráva na začiatku 80. rokov, ale ide o príbeh univerzálny, ktorý by sa mohol odohrať kdekoľvek a v akejkoľvek dobe. Pretože skorumpovanosť, rovnako ako malosť a vypočítavosť vládnu svetom neustále.
Učiteľka – Jan Hřebejk / SK, CZ / 2016 / 102 min

streda 10. 5., 18.00 – 22.00, rôzne mieste v Žiline
Noc literatúry 2017

Siedmy ročník medzinárodného podujatia, oslava literatúry, vďaka ktorej v jeden májový večer ožije centrum Žiliny. Na ôsmich netradičných miestach v meste sa budete môcť zastaviť a vypočuť si ukážky z literatúry, ktorú budú čítať rôzne osobnosti zo Žiliny a slovenskej kultúrnej scény.
Miestami čítania budú tento rok žilinské hotely – funkčné, bývalé, ale aj priestor, o ktorom ste možno netušili, že sa v ňom dá ubytovať. Na každom z miest získate brožúrku s podrobnými informáciami a mapkou, svoju trasu si volíte sami a môže začať v ľubovoľnom bode. Čítania prebiehajú od 18.00 paralelne na všetkých miestach v 30 minútových intervaloch (15 min. čítanie, 15 min. presun na ďalšie miesto). Podujatie ukončí literárne ponocovanie v kníhkupectve Artforum.
Noc literatúry je medzinárodný projekt, ktorý iniciovali České centrá rôznych európskych krajín. V jeden večer sa koná v mestách po celej Európe a v niekoľkých mestách na Slovensku.

piatok 12. 5., 18.00, Nová synagóga
otvorenie a hudobná skladba s menami „nesmrteľných“

Koncert pre všetkých, ktorí pomohli s rekonštrukciou
Šesť rokov sme rekonštruovali Novú synagógu v Žiline. Pomohli nám všetci, ktorí mohli, prispeli nórske i európske fondy, ministerstvo kultúry, mesto, nadácie, futbalisti, veľkí i menší sponzori, výrobcovia stavebných materiálov, … ale títo ľudia prispeli najviac. Nie sumou, ale tým, že naozaj ukrojili zo svojho súkromného rozpočtu alebo času. Preto sú nesmrteľní a preto vznikla hudobná skladba, v ktorej sme sa snažili zachytiť každé meno darcu alebo dobrovoľníka za posledných šesť rokov. Napísal ju skladateľ Marek Piaček a nahrali ju členovia mužského zboru Octet Singers pod vedením Jozefa Chabroňa. Bude navždy znieť v múroch, stačí priložiť ucho k stene. A v piatok 12. mája ju zaspievajú naživo v Synagóge, meno po mene – a tých mien je takmer tritisíc. Bude to zvláštny koncert a bude iba raz – bude to slávnostné otvorenie nového kultúrneho priestoru, hoci ešte nie je všetko na stavbe hotové. Budeme radi, ak budete pri tom.

nedeľa – utorok, 14. – 16. 5., Nová synagóga
Workshop s Katarinou Burin: Reflexia vzťahu architektúry a pamäte

Workshop pre študentov a profesionálov z oblasti architektúry, umeleckých a humanitných smerov zameraný na reflexiu vzťahu architektúry a pamäte.
Katarina Burin je vizuálna umelkyňa a lektorka na Harvarde. Narodila sa v Bratislave a vo veku šesť rokov sa spolu s rodinou presťahovala do kanadského Toronta. Jej práca je formálne veľmi rôznorodá (kresby, modely, koláže, inštalácie), no dlhodobo sa zaoberá históriou architektúry, obzvlášť modernizmu, pozíciou žien v architektúre a možnosťami a limitmi historickej dokumentácie. Za prácu o fiktívnej brnenskej modernistickej architekte P. A. Molnár získala v roku 2013 James and Audrey Foster Prize.
Workshop je súčasťou Pracovnej výstavy v Novej synagóge a je bezplatný. Prihlasovanie do 30. apríla 2017 na adrese ivana@stanica.sk.

nedeľa 14. 5., 8.00
turisticko-umelecká nedeľa

Rodinný výlet so Stanicou – Súľov
Druhú májovú nedeľu a zároveň Deň matiek strávime na čerstvom vzduchu. Detské oddelenie Stanice sa vydá na poznávací, turistický a tvorivý výlet a vy sa môžete so svojími deťmi alebo mladšími súrodencami pridať tiež. Naším cieľom bude Zraková pyramída v Súľove. Dáme si tam piknik a pokúsime sa spolu o fotorekonštrukcie vybraných umeleckých diel. Detskí účastníci by mali mať dosť energie na 2-hodinovú ľahkú túru, turistické oblečenie a proviant podľa vlastnej chute a hladu. Plánovaný odchod Rajeckou ančou je 8.51, návrat niekedy poobede. Rodičia sú vítaní tiež! V prípade nepriaznivého počasie zostaneme na Stanici a budeme vyrábať darčeky pre naše mamy.

nedeľa 14. 5., 19.00
prednáška
Whiskyho cestovateľské kino: Severná Kórea
Všadeprítomné obrazy a sochy veľkých vodcov, megalomanské propagandistické stavby, šedivé sídliská a chudobný vidiek, ťažké zbrane namierené na juh v demilitarizovanej zóne, tajní policajti neustále v pätách, atómový výbuch a hromadné tance v deň štátneho sviatku, priateľskí usmievajúci sa ľudia v parku ako komparz pre cudzincov v ostrom kontraste s bežnými ľuďmi na uliciach, ktorí v zúfalom strachu z represií za kontakt s cudzincom klopia oči v najšialenejšej diktatúre sveta...aj o tomto bude reč na ďalšom pokračovaní Whiskyho cestovateľského kina.

utorok 16. 5., 17.00
kino / Týždeň slovenského filmu

Para nad riekou (r. Filip Remunda, Robert Kirchhoff)
Životy troch zostarnutých muzikantov – trubkára Laca Decziho, saxofonistu Ľubomíra Tamaškoviča a kontrabasistu Jána Jankejeho sa prepletajú v príbehu dokumentárnej jam session o sláve a jej pominuteľnosti. Sled absurdných a tragikomických situácií otvára priestor prchavosti a márnosti, s ktorými zvádza večný boj poézia ako východisko na ceste k nesmrteľnosti.
Para nad riekou – Filip Remunda, Robert Kirchhoff / SR, CZ / 2015 / 90 min

utorok 16. 5., 20.00
kino / Týždeň slovenského filmu

Teória tigra (r. Radek Bajgar)
Príbeh šesťdesiatnika Jana, veterinára, ktorý je unavený životom. Poslednou kvapkou v jeho depresívnom stave je dobrovoľná smrť svokra, ktorý stratil chuť žiť. Jan si uvedomuje, že je na rovnakej ceste, že už nechce kráčať vo vychodených koľajach, a keď nič neurobí, skončí ako on. Najskôr uteká duševne, uzatvára sa sám do seba, a potom aj fyzicky. Vydáva sa na cestu, aby si splnil niečo ako celoživotný sen. Okrem Janovej cesty za slobodou sledujeme aj manželstvá jeho dvoch dcér, ktorých prístup k partnerom je úplne odlišný. Tomu však zodpovedá aj kvalita ich vzťahov.
Teória tigra (Teorie tygra) – Radek Bajgar / CZ, SK / 2016 / 101 min

streda 17. 5., 9.00 – 14.00, Nová synagóga
výstava nových technológií VTP Žilina
Futurikon 2

Po nadšení, s akým odchádzali návštevníci prvého ročníka Futurikonu, sa tešíme, že vás môžeme opäť pozvať do Novej synagógy stať sa na chvíľu súčasťou našej modernej technologickej budúcnosti, ktorá nie je vôbec taká vzdialená ako by sme si mohli myslieť. Ste zvedaví? Chceme vás vidieť všetkých, aj s vašimi deťmi, priateľmi, rodičmi. Príďte na druhý ročnik futurologickej konferencie Futurikon a ocitnite sa na okamih v budúcnosti. Dotknite sa vlastnými rukami technológií, ktoré zmenia náš svet. Chystáme pre vás zážitok, súťaže, zábavu a reálne fungujúce zázraky blízkej budúcnosti, ktoré budú čakať na to, ako ich preskúmate.
Akciu organizuje Vedecko-technologický park Žilina a Banka Žilina.

streda – piatok, 17. – 19. 5.
festival slovenských bábkových divadiel
Bábková Žilina 2017

Jubilejný piaty ročník festivalu slovenských profesionálnych bábkových divadiel uvedie 20 bábkových produkcií kamenných i nezávislých bábkových divadiel, vrátane špeciálnych hostí ako Teatro Tatro či Walny-Teatr z Poľska, i študentov Katedry bábkarskej tvorby VŠMU, a bohatý sprievodný program plný prekvapení. Hrať sa bude v Bábkovom divadle Žilina, v klube Labyrint, na Mariánskom námestí, v Budatínskom parku, a časť festivalového programu budeme hostiť aj v našich sálach na Stanici a v Synagóge. Organizátorom je Bábkové divadlo Žilina. Viac info a celý program nájdete na www.bdz.sk.

piatok 19. 5., 20.00
koncert
Bios, Tittingur, Herzog Herzog

Tekutá elektronika, monochromatický ambient, či špinavé drone techno – to všetko ponúkne večer v znamení aktuálneho diania pod značkou Exitab. Najnovšia práca dvojice Bios je koncepčne spätá so špecifickým druhom minerálov, ktoré svoju pravú, fluorescentnú tvár ukazujú len po zotmení. Čerstvý album Fluorescent Minerals kombinuje hypnotické drony, precízny sound dizajn, organickosť a špinu analógových krabičiek a gitarových plôch s kryštalicky čistou elektronikou. Tittingur je ťažkotonážne noise techno duo usadené medzi Bratislavou a Kodaňou. Ich intenzívna, úderná, takmer tanečná elektronika má svojou ponurou lynchovskou atmosférou a špinavým zvukom blízko k tvorbe ľudí ako Tim Hecker, The Body či Container. Peter Janovický aka Herzog Herzog už pekných pár rokov kombinuje beatovo orientovanú elektroniku a psychotické analógové textúry do zdanlivo nespojiteľných formácií. To, čomu sa doma hovorí experimenálna elektronika, je v skutočnosti dokonale zvládnutý elektronický dada-pop.

nedeľa 21. 5., 17.00
komunitná večera
Španielska Vegánska nedeľa

Privítajme spoločne leto o niečo skôr. Navnadiť naň sa môžeme receptami pochádzajúcimi z kuchyne slnečného Španielska. Gazpacho, tapas, španielska tortilla, crema catalana, či zrejme najznámejšia paella. Inšpirujte sa španielskou kuchyňou spolu s nami a pripravte niečo malé, španielske a hlavne vegánske. Tešíme sa na vaše recepty, ktoré spoločne zdieľame pri stoloch vegánskych nediel každý mesiac.

utorok 23. 5., 17.00 a 20.00
kino
Červená korytnačka (r. Michael Dudok de Wit)

Príbeh stroskotanca na tropickom ostrove, obývanom korytnačkami a vtákmi, je zároveň univerzálnym príbehom všetkých zásadných okamžikov v živote človeka. O sebapoznaní, láske, rodičovstve aj striedaní generácií hovorí oscarový režisér Michael Dudok de Wit bez slov, iba s pomocou remeselne dokonalej animácie. Magická snímka, zrozumiteľná naprieč generáciami a kontinentami, získala v Cannes Zvláštnu cenu poroty v sekcii Svojský pohľad (Un certain regard) a je prvým počinom kultového japonského študia Ghibli s európskou koprodukciou.
Červená korytnačka (La Tortue Rouge) – Michael Dudok de Wit / FR, JAP / 2016 / 80 min / bez jazykovej bariéry

utorok 23. 5., 19.00, Nová synagóga
koncert
Iva Bittová & Čikori

Po tretíkrát prichádza fenomenálna česká speváčka a huslistka s koncertom do Novej synagógy a po tretíkrát s iným programom. Godárova skladba Mater so speváckym zborom v roku 2013, Bartókove Slovenské spevy so sláčikovým kvartetom v roku 2016 a teraz s autorskými piesňami s Vladimírom Václavkom a kapelou Čikori. V novom albume At Home skvelým spôsobom nadväzujú na legedárne Biele Inferno a to nielen obsadením či poetikou, ale aj svojou piesňovou formou a celkovým zvukom nahrávky. Kapelu Čikori tvorí okrem Vladimíra Václavka (gitary) Jaromír Honzák (kontrabas), Oskar Török (trúbka), Antonín Fajt (klavír) a ďalší hosťujúci muzikanti.

streda 24. 5., 18.00
prednáška / Výskumná Stanica Žilinskej univerzity
Bicykel, nevyhnutnosť mesta budúcnosti?

Aká je doprava v meste, v ktorom radi žijeme? Je bicykel iba zábavnou alternatívou alebo nevyhnutnou budúcnosťou dopravy v meste? Môže cyklodoprava uspieť aj v hornatých mestách? Ktoré zahraničné mestá môžu byť v cyklodoprave príkladom pre Žilinu a prečo? O príležitostiach, dobrých príkladoch, ale aj o výzvach, mýtoch a o komplexnom riešení cyklistickej dopravy bude najbližšia Výskumná Stanica s Mariánom Gogolom z Katedry cestnej a mestskej dopravy Žilinskej univerzity. Na Stanicu dorazí ako inak na bicykli. Pridajte sa.

utorok 30. 5., 10.30 – 13.30
seminár Európskeho kontaktného bodu
Európa pre občanov

Ste neziskovka s európskym presahom? Zišiel by sa vám grant na prevádzku? Potom je tu pre vás trojročný prevádzkový grant programu Európa pre občanov. O tom, aké podmienky musíte splniť, koľko sa dá žiadať, čo všetko sa dá financovať a kedy bude uzávierka sa dozviete na seminári Ako na európske granty, organizátorom ktorého je Európsky kontaktný bod. Seminár bude zameraný na prevádzkové granty v rámci oboch programových akcií: 1. Európska pamäť a 2. Podpora demokracie a občianskej participácie. Registrácia na seminár bude prebiehať na stránke www.europapreobcanov.sk.

utorok 30. 5., 17.00 a 20.00
kino
Muž menom Ove (r. Hannes Holm)

Ove je tvrdohlavý a večne sa sťažujúci mrzutý muž, ktorý pohŕda všetkými okolo neho a dáva im to aj zreteľne najavo. Bývalý predseda družstva vlastníkov, ktorému nedávno zomrela milovaná manželka Sonja, teraz terorizuje susedov ako samozvaný strážca poriadku. Zvrat v jeho životnej rutine nastáva s príchodom jeho nových susedov, mladej pakistanskej rodiny, ktorých životný štýl sa mu najskôr prieči. Keď omylom nabúrajú autom do Oveho poštovej schránky, spustia tým reťaz nečakaných udalostí. Film je nakrútený podľa knižného bestselleru Fredrika Backmanna, z ktorého sa len vo Švédsku predalo viac ako 700 000 výtlačkov.
Muž menom Ove (En Man Som Heter Ove) – Hannes Holm / SWE / 2015 / 116 min / české titulky

streda 31. 5., 19.00
klavírny recitál
Zuzana Vontorčíková

Májový klavírny recitál bude patriť mladej umelkyni Zuzane Vontorčíkovej. Prichádza s programom, ktorého dramaturgický oblúk reprezentuje hádam všetko, čím nás klasická hudba nadchýna. Nechýba v ňom sofistikovaný nadhľad a pohrávanie sa s jedným z jej najvýznamnejších výdobytkov – sonátovou formou (Joseph Haydn: Sonáta č. 60 C dur), aby vzápätí zazneli štruktúry, ktoré ju zámerne opúšťajú. Chopinova balada je totiž unikátna, teoretikmi neraz kritizovaná „zloženina“, kde sa nedočkáme žiadneho návratu či zopakovania známeho v zmysle zaužívanej trojdielnosti. Práve naopak. V podaní disponovanej klaviristky zaznejú hneď všetky štyri Chopinove balady. S ich príznačnými tragickými kódami, ktoré sa okrem virtuóznych rúk nezaobídu bez virtuozity ducha.

streda 31. 5., 19.30
prezentácia Európskej dobrovoľníckej služby
Pakuj sa do Európy!

Niekedy sa zdá, že o možnosti vycestovať do zahraničia ako dobrovoľník už musí vedieť úplne každý. Ale nie je to tak. Preto si tento projekt každý rok pripomíname a snažíme sa, aby ste o Európskej dobrovoľníckej službe (EVS) vedeli aj vy. Na neformálnom stretnutí sa dozviete, ako sa dá dobrovoľníckej služby zúčastniť, čo všetko to obnáša a ako môže celý proces prebiehať. Informácie vám poskytnú ľudia zo Stanice (aj iných organizácií), ktorí už na EVSke boli, ktorí ju práve absolvujú alebo ktorí s dobrovoľníkmi každý deň pracujú. Svoje osobné skúsenosti porozprávajú aj naši aktuálni dobrovoľníci a dobrovoľníčky. Viac info získate na dusan@stanica.sk.

Stanica Žilina-Záriečie
Kultúrne centrum Stanica prevádzkuje občianske združenie Truc sphérique. Viac info aj aktuálne o programe na www.stanica.sk. Vstupenky sú dostupné cez www.predpredaj.sk.

CAFÉ_Stanica
Kaviareň na Stanici je otvorená každý pracovný deň od 10.00 do 22.00 h a počas večerných akcií, k dispozícii je bezplatný wi-fi hot spot, bezplatné parkovanie a celý areál vrátane toaliet je bezbariérový.

Počas školského roka 2016/17
Ateliéry Stanica

Pondelok / párne týždne
9.00 – 10.00 Muzilienka (hudobná dielňa, rodičia + deti vo veku 1 – 3 rokov)
10.30 – 11.30 Muzilienka (hudobná dielňa, rodičia + deti vo veku 1 – 3 rokov)

Pondelok
15.30 – 16.30 Pidivýtvarka 1 (deti vo veku 3 – 4 rokov)
15.30 – 17.00 Dielňa dramatického písania pre mladých
16.45 – 17.45 Pidivýtvarka 2 (deti vo veku 3 – 4 rokov)
17.30 – 19.30 Divadelný krúžok

Utorok
14.00 – 15.30 Minivýtvarka 1 (deti vo veku 5 – 8 rokov)
16.00 – 17.00 Pidivýtvarka 3 (deti vo veku 3 – 4 rokov)

Štvrtok
15.30 – 17.00 Minivýtvarka 2 (deti vo veku 5 – 8 rokov)

Na dielne je potrebné sa vopred zaregistrovať.
Info a prihlasovanie: Hana Hudcovičová Lukšů – hanka@stanica.sk, 0907 178 756
Dielňa dramatického písania a Divadelný krúžok: Kristína Sihelská – kristinasihelska@gmail.com

Stanicu nájdete aj na:
Facebook – http://www.facebook.com/stanicazilina
Twitter – http://www.twitter.com/stanicazilina
Instagram – http://instagram.com/stanicazilina
Flickr – http://www.flickr.com/photos/stanica/sets/
Youtube – http://www.youtube.com/stanicask

TIK na Facebooku

VYHĽADAŤ SPOJE

Cez
Pridať prechádzajúce miesta

ŽILINA VIRTUÁLNE

POČASIE

FOTOGALÉRIA