Murínova vila - Central Park

Sad SNP č. 16

Jeden z najkrajších secesných domov v Žiline si nechal postaviť pravdepodobne v roku 1905 PhDr. Matej Murín (1860 Námestovo – 1934 Žilina). Po štúdiách na gymnáziu v Banskej Bystrici vyštudoval v rokoch 1879 – 1885 farmáciu na univerzite v Budapešti, pracoval ako lekárnik v Námestove a Budapešti. V rokoch 1905 – 1934 bol obchodným riaditeľom Žilinskej továrne na celulózu, ktorá v tom čase vyvážala svoje výrobky do mnohých krajín Európy, ale i do Spojených štátov amerických, Indie a Japonska. Bol jedným zo spoluzakladateľov tejto významnej továrne, v ktorej v roku 1910 pracovalo 697 pracovníkov. Murín bol členom Múzeálnej slovenskej spoločnosti a ako významná osoba hlásiaca sa ku slovenským koreňom bol jedným zo signatárov Deklarácie slovenského národa 30. októbra 1918 v Martine, ktorou sa významní predstavitelia Slovákov prihlásili ku súžitiu s českým národom v spoločnom štáte. Stal sa Rytierom Rádu sv. Gregora, členom správnych rád Tatra banky, Slovenskej banky a mnohých priemyselných spoločností na Slovensku. V jeho stopách išiel aj jeho syn Matej Stanislav Murín, ktorý pracoval tiež v žilinskej celulózke i ako jej riaditeľ a bol nórskym konzulom v Bratislave.

Dom vo vtedajšom Milléniovom parku stál v peknom nezastavanom prostredí v tesnej blízkosti starého centra mesta, železničnej stanice a novobudovanej obchodnej ulice, ktorá niesla meno po Lajosovi Kossuthovi – dnes Národná ulica. Na opačnej strane parku voľne tiekol potok Všivák, ktorý je dnes už skrytý pod chodníkom v potrubí. Toto malebné prostredie prilákalo stavať svoje mestské vily mnohých významných Žilinčanov práve tu. Okrem PhDr. Mateja Murína aj mestského lekára MUDr. Fridricha Miloslava Mráza, starostu mesta Ignáca Radu a ďalších významných obchodníkov a priemyselníkov.
Plány domu a presný čas výstavby nepoznáme, ale je pravdepodobné, že dom navrhol – podobne ako vedľajší dom MUDr. Mráza architekt a staviteľ Mikuláš (Nicolleto) Rauter, autor projektu najkrajšej secesnej budovy v Žiline – Rosenfeldovho paláca, postaveného v roku 1908.
Murín spolu s manželkou Teréziou, rodenou Kohútovou bývali v tomto dome s troma deťmi až do roku 1924. Vtedy ho predali za 450 000 Kč ďalšiemu lekárnikovi – PhMr. Moricovi Donáthovi (1888 – 1944) a jeho manželke Margite, rodenej Apfelmannovej (1895 – 1944). Ich jediná dcéra Katarína bola tiež lekárničkou a v dome bývala spolu s rodičmi. Dom im bol v roku 1942 vyvlastnený a rodina sa musela vysťahovať. Móric Donáth odišiel s manželkou do Pruského, dcéra Katarína do Bratislavy, kde prežila holokaust na rozdiel od rodičov, ktorí zahynuli v koncentračnom tábore.

Po vojne sa Katarína vrátila do Žiliny, dom získala do vlastníctva a bývala v ňom. V roku 1952 im bol dom znova odobraný a až do roku 1956 v ňom bol armádny klub, potom materská škola a domov dôchodcov s jedálňou a kuchyňou. V roku 1975 bolo zavedené ústredné plynové kúrenie s kotolňou v suteréne. V roku 1982 sa začala veľká rekonštrukcia domu a prebudovali ho v časti na detské jasle pre deti zamestnancov Prioru. Vo dvore sa nachádzala aj fontána. Po roku 1990 bol dom reštituovaný a následne predaný, v súčasnosti po rozsiahlej rekonštrukcii slúži na reštauračné a ubytovacie účely pod názvom Penzión Central Park.

Zdroj: Mgr. Peter Štanský a Milan Novák

Fotogaléria:
Obr. 1 - Penzión Central Park v roku 2012. Zdroj: Archív autorov
Obr. 2 - Murínov dom okolo roku 1920. Zdroj: Archív Považské múzeum v Žiline

Pamiatku môžete navštíviť
interiér počas návštevy Penziónu Central Park
exteriér počas prehliadky organizovanej TIK mesta Žilina.

Poloha pamiatky na mape: C3

Fotogaléria

Na stiahnutie

TIK na Facebooku

VYHĽADAŤ SPOJE

Cez
Pridať prechádzajúce miesta

ŽILINA VIRTUÁLNE

ŽILINA VIRTUÁLNE

POČASIE

ŽILINA