Kultúrne podujatia

Stredoveký deň Mesto Žilina v spolupráci s partnermi alebo ako spoluorganizátor každoročne pripravuje v Žiline viaceré kultúrne a športové  podujatia. Niektoré z nich už majú svoju históriu tradíciu, ktorá sa ďalej rozvíja (Carneval Slovakia Žilina, Staromestské slávnosti, Žilinské kultúrne leto, Sever proti Juhu...),  iné si svoj okruh priaznivcov postupne získavajú (Stredoveký deň, Fest Anča ...). 
Srdečne vás pozývame na tieto podujatia a prajeme vám príjemnú zábavu a veľa zážitkov!

 

Mikuláš v meste a Vianočné trhy

Predvianočnú adventnú atmosféru mesta umocňuje bohatá výzdoba v jeho centre. Pravidelnou súčasťou je aj príchod Mikuláša. K zimnej atmosfére patria aj vianočné trhy s množstvom stánkov na oboch námestiach v centre mesta.

Carneval Slovakia Žilina

Podujatie Carneval Slovakia Žilina je považovaný za jedno  z najväčších podujatí v Žiline a zároveň za najväčší fašiangový festival na Slovensku.

Stredoeurópsky festival koncertného umenia

Medzinárodný festival klasickej hudby Stredoeurópsky festival koncertného umenia je hudobným sviatkom jari. Je prehliadkou najvýraznejších talentov z oblasti klasického interpretačného umenia, reprezentujúcich rôzne krajiny Európy, vrátane Slovenska.

Staromestské slávnosti

Staromestské slávnosti sú najväčším kultúrnym podujatím Žiliny i severného Slovenska, na ktorom sa prezentujú ľudoví a umeleckí remeselníci, folklórne súbory a súčasná slovenská i zahraničná hudobná scéna.

Bábková Žilina

Zámerom festivalu Bábková Žilina  je prezentácia bábkarského umenia a tvorby slovenských bábkových divadiel.
 

Žilinské kultúrne leto

Od júna do októbra v centre Žiliny na Mariánskom námestí a Námestí Andreja Hlinku  prebieha množstvo podujatí rôzneho druhu - koncerty, divadlá, výstavy, filmové projekcie vhodné pre všetky vekové kategórie.
 

Stredoveký deň

Patrí k významným podujatiam Žilinského kultúrneho leta. Koná sa pravidelne v mesiaci august. Jeho hlavným cieľom je pripomenúť si nenásilnou, populárnou formou najvýznamnejšie udalosti zo stredovekých dejín Žiliny a zároveň propagovať staršiu históriu mesta i medzi širokými vrstvami obyvateľov a návštevníkov.

Inter NOS

Festival Inter Nos- medzi nami, chce poukázať na silné stránky všetkých ľudí, podporiť vzájomné porozumenie medzi nimi bez rozdielu (výšky, váhy, farby vlasov, postihnutia) a veselou formou pripomenúť, že všetci tvoríme komunitu a len spolu dokážeme oceniť rôznorodosť.

Deň zdravia

Mottom podujatia Žilinského dňa zdravia je "Zdravie, krása a vitalita". Podujatie sa pravidelne koná v centre Žiliny, na Námestí Andreja Hlinku. Počas tohto dňa organizátori osvetovou činnosťou upozorňujú na civilizačné choroby a ponúkajú zdravú alternatívu života s cieľom vzbudiť záujem verejnosti o jej uplatňovanie v každodennom živote.

Žilinský literárny festival

Žilinský literárny festival je cesta do sveta myšlienok a obrazov. Festival prináša do Žiliny literárne umenie, ktorým sedem dní žije celá Žilina.

Fest Anča

Cieľom festivalu Fest Anča je zaplniť prázdne miesto v prezentovaní kvalitnej animovanej tvorby pre dospelých.

Festival seniorov

Festival seniorov sa koná pri príležitosti mesiaca úcty k starším. Je prezentáciou seniorského života prostredníctvom hudby, spevu, tanca, ľudových krojov, ručných prác a tradičnej kuchyne starých mám.

Kiosk

Kiosk je festivalom nezávislého divadla a tanca a zároveň neformálne víkendové stretnutie a kempovanie umelcov, divákov a kultúrnych aktivistov, stierajúce hranice medzi divadlom, realitou a sociálnym hnutím. 

Tvorivé remeselné dielne

Podujatie si našlo svojich fanúšikov medzi deťmi aj dospelými, predovšetkým možnosťou vyskúšať si jednotlivé remeslá a odniesť si spomienku vo forme vlastného výrobku. Radšej raz skúsiť ako stokrát počuť.

Primátorský deň

Počas primátorského dňa sú v Žiline každoročne pre všetkých záujemcov otvorené dvere mestského úradu i radnice.  Na Mariánskom námestí prebieha celé popoludnie kultúrny program, na ktorom doteraz vystúpili aj umelci ako Dychová hudba Predmierčanka, Jano Síkora, A29 alebo Ivan Čeredejev & IC BAND.

TIK na Facebooku

VYHĽADAŤ SPOJE

Cez
Pridať prechádzajúce miesta

ŽILINA VIRTUÁLNE

POČASIE

FOTOGALÉRIA