Kultúra

Mesto Žilina v spolupráci s partnermi každý rok organizuje kultúrne podujatia, ktoré sa stali súčasťou atmosféry mesta. Mnohí jeho obyvatelia i návštevníci si dnes už nevedia predstaviť Žilinu bez Staromestských slávností alebo bez Žilinského kultúrneho leta, obľúbeného snáď všetkými generáciami. Niektoré z pravidelných podujatí už majú svoju dlhoročnú tradíciu, iné si ju ešte len budujú a získavajú okruh priaznivcov.

Medzi akcie, na ktoré sa teší asi väčšina Žilinčanov, patria Staromestské slávnosti. Je to najväčšie kultúrne podujatie v Žiline i na severe Slovenska. Medzi ďalšie podujatia, ktoré neodmysliteľne patria k mestu, môžeme zaradiť Stredoeurópsky festival koncertného umenia, Bábkovú Žilinu, Carneval Slovakia Žilina, Žilinské kultúrne leto, Fest Anča, Stredoveký deň, Jašidielňu, Žilinské dni zdravia a ďalšie. Priaznivci výtvarného umenia môžu navštíviť Považskú galériu umenia, tvorbu mladej generácie výtvarníkov predstavuje galéria Plusmínusnula, na predaj výtvarných diel a na výstavy sa orientuje Galéria M.

V Žiline si vyberiete aj z niekoľkých múzeí. Považské múzeum v Žiline nájdete v areáli Budatínskeho hradu, v budove bývalej ortodoxnej synagógy je Múzeum židovskej kultúry, prvou súkromnú muzeálnu expozíciu nájdete v Lombardiniho dome na Hornom vale. Najstarším profesionálnym bábkovým divadlom u nás je Bábkové divadlo Žilina, v meste pôsobí i Mestské divadlo.

Priaznivci klasickej hudby určite poznajú Štátny komorný orchester Žilina. V meste máte možnosť využiť aj služby Krajskej knižnice. Sídli v nej aj Britské centrum a sprístupňuje i fondy Francúzskej aliancie a Goetheho inštitútu.


Fotogaléria

TIK na Facebooku

VYHĽADAŤ SPOJE

Cez
Pridať prechádzajúce miesta

ŽILINA VIRTUÁLNE

ŽILINA VIRTUÁLNE

POČASIE

ŽILINA