Kráľovský okresný súd

Národná č. 14

V roku 1906 kúpil stavebný podnikateľ Július Grün stavebný pozemok na rohu dnešných ulíc Národná a Milcova a postavil tu veľkolepú eklektickú budovu pre potreby Kráľovského okresného súdu v Žiline. Budova s uhorským znakom na priečelí – odstráneným po roku 1919 - slúžila pre potreby súdu až do roku 1939, kedy sa presťahoval do dnešnej budovy na Hviezdoslavovej ulici. Budovu v roku 1926 kúpili za 400 000 Kčs obchodníci s drevom Emanuel Ellenbogen a Jozef Preiss. Títo v roku 1930 uskutočnili nadstavbu väzenia pri budove súdu na Milcovej ulici. Predná časť budovy v smere do vtedajšej Masarykovej ulice slúžila na obchodné účely.
Po roku 1990 došlo k viacerým stavebným úpravám budovy, ktorá sa využíva stále na obchodné i kancelárske účely. V priestore bývalej väznice vznikol hotel Majovey. Po roku 1990 došlo k viacerým stavebným úpravám budovy, ktorá sa využíva stále na obchodné i kancelárske účely. V priestore bývalej väznice vznikol hotel Majovey.

V roku 1934 tu bol umiestnený Bankový dom rodiny Franklovcov, projektovaný podľa plánov významného architekta Jozefa Zweigenthala. V roku 1938 bola na dom uvalená národná správa. V dome na prízemí a poschodí bol dočasne Poštový úrad I, na prízemí bol aj Colný úrad, bolo tu tiež Potravné družstvo NUPOD, Nemecká kreditná a komerčná banka a menšie obchody.
V prístavbe vo dvore bolo naďalej väzenie súdu, ktoré od septembra 1944 zabrali Nemci – Einsatzkomando 13 pod vedením W. Schönemana, v ktorej väznili partizánov a ich podporovateľov. Celkovo malo väzenie 7 ciel. Väčšina väzňov bola popravená a uložená do masového hrobu v Chrastí, kde majú vybudovaný pamätník. Veliteľstvo nemeckej pohotovostnej jednotky sídlilo na I. poschodí. Väzenie bolo pre tento účel využívané i po vojne.

V hlavnej budove boli rôzne obchody, napr. f. Texta známeho Žilinčana Viliama Polláka. Budova bola po vojne naďalej spravovaná národnou správou, až v roku 1955 ju v dražbe kúpili Štátne cesty Žilina, neskôr Cestné stavby. V roku 1970 budovu zrekonštruovali a na prízemí vznikla druhá žilinská samoobsluha – Potraviny Zdroj. Pritom bola zničená secesná architektúra prízemia, vsadené veľkorozmerné hliníkové okná a bol poškodený celkový ráz budovy. Iba časť budovy na Milcovej ulici si zachovala pôvodnú architektúru.
V roku 1990 bol objekt využívaný Cestnými stavbami pre kancelárie a Zdroj tu mal predajňu potravín. Po roku 1990 došlo k viacerým stavebným úpravám budovy, ktorá sa využíva stále na obchodné i kancelárske účely. V priestore bývalej väznice vznikol hotel Majovey.

Zdroj: Mgr. Jozef Moravčík, Mgr. Peter Štanský

Fotogaléria:
Obr. 1 - Kráľovský okresný súd v Žiline (2020). Zdroj: TIK Žilina
Obr. 2 - Priečelie budovy Kráľovského okresného súdu v Žiline. Zdroj: Jozef Feiler
Obr. 3 - Budova súdu v roku 1908 (vpravo). Zdroj: Štátny archív Žilina.

Pamiatku môžete navštíviť
interiér
exteriér počas prehliadky organizovanej TIK mesta Žilina

Poloha pamiatky na mape: C3

Fotogaléria

Na stiahnutie

TIK na Facebooku

VYHĽADAŤ SPOJE

Cez
Pridať prechádzajúce miesta

ŽILINA VIRTUÁLNE

ŽILINA VIRTUÁLNE

POČASIE

ŽILINA