Najstarší údaj o Hričove je z roku 1208, kedy sa hrad spomína ako majetok nitrianskeho biskupstva. V roku 1254 kráľ Belo IV. daroval Hričovský hrad a k nemu patriace majetky magistrovi Tolušovi. Hrad sa v roku 1270 – 1280 usilovali získať Balašovci. Nakrátko sa im to podarilo, neskôr však hrad dobyl a obsadil ich úhlavný nepriateľ Matúš Čák Trenčiansky. Balašovci hrad získali naspäť až po Matúšovej smrti v roku 1321. Od polovice 14. storočia bol hrad opäť v kráľovských rukách. V 40. rokoch 15. storočia sa hradu zmocnili husiti.
Hrad ovládli rytieri Podmanickí i rod Thurzovcov
V roku 1469 sa majiteľom hradu stal Blažej Podmanický. Po jeho smrti hrad získal Viliam Tettauer, proti čomu protestoval Blažejov syn Václav Podmanický. Následne hrad opäť získalo nitrianske biskupstvo a neskôr sa stal majiteľom hradu Michal Imrefy. V roku 1527 sa hrad dostal do nemeckých rúk. Bratia Ján a Rafael Podmanickovci Hričovský hrad v roku 1536 dobyli od Nemcov späť. Po smrti Rafaela Podmanického v roku 1558 sa Hričov dostal do rúk kráľovskej komory, ktorá hrad spolu s panstvom a Bytčou prepustila Anne Likarke. V jej službách ako správca panstva pôsobil Ján Kilian, pochádzajúci z Milána, ktorý sa staral aj o údržbu Hričovského hradu, na ktorom býval. Anna Likarka mala Hričov a Bytču v držbe do roku 1563, kedy tieto majetky získal František Thurzo. Po smrti Františka Thurzu Hričov spravovala jeho vdova Katarína Zrínska. Správu všetkých thurzovských majetkov prevzal v roku 1586 najstarší syn Františka Thurzu - Juraj Thurzo. V roku 1605 bol nedostatočne strážený hrad spustošený bočkayovskými hajdúchmi. V rokoch 1617 – 1621 thurzovské majetky spravoval syn Juraja Thurzu – Imrich Thurzo a po jeho smrti až do roku 1626 vdova po Jurajovi Thurzovi Alžbeta Czoborová.
Thurzovci Hričovu nevenovali už takmer nijakú pozornosť, takže opustený hrad začal čoraz väčšmi chátrať už v priebehu 17. storočia. Pretože ani v nasledujúcich desaťročiach sa hrad už neobnovoval, postupne sa premenil na zrúcaninu. Dnes si jeho dávnu minulosť môžeme sprítomniť pri prechádzke jeho ruinami.
Vzdialenosť zo Žiliny: 14 km
Zdroj: TIK mesta Žilina (spracované podľa odbornej literatúry).