Hotel Polom

P. O. Hviezdoslava č. 22

Henrich Rémi kúpil od stavebného podnikateľa Karola Grüna pozemok oproti železničnej stanici, na ktorom mu táto firma postavila v roku 1907 krásny secesný dvojpodlažný hotel Rémi. Pred prvou svetovou vojnou bolo totiž v desaťtisícovej Žiline už šesť hotelov. Ale najreprezentačnejším z nich bol práve hotel Rémi s tridsiatimi izbami, ústredným kúrením a elektrickým osvetlením.

Henrich Rémi zomrel v roku 1928 a hotel neskôr vlastnili jeho deti Alfréd a Šarlota. Hotel sa stal v tom čase dominantou mesta a jeho kaviareň sa stala na určitý čas významným miestom stretnutí i slovenských národovcov. Hotel mal pôvodne dve podlažia a zvýšený suterén, v ktorom boli umiestnené aj obchody ako mäsiarstvo Kadlec, podnik Gros a Ring – obchod so železným a stavebným materiálom, predaj a oprava dáždnikov Jozef Kohn, očná optika Ocularium a iné. V roku 1924 hotel pristavili smerom na Hviezdoslavovu ulicu, ale k najvýznamnejšej prestavbe došlo v roku 1928, keď hotel nadstavili o tretie podlažie s manzardami, ktoré tvorili v podstate štvrté podlažie.

Projekty pochádzali z dielne významného bratislavského funkcionalistického architekta Jozefa Konráda v štýle purizmu. V roku 1931 pristavili na úrovni prvého podlažia odkrytú terasu smerom k železničnej stanici, ktorú zrušili v roku 1950 a v roku 2013 ju obnovili. Po nadstavbe mal hotel až 85 izieb. Hotel v roku 1945 dostal dočasne názov Moskva, potom to bol opäť starý dobrý Rémi. Znárodnili ho v roku 1950 a následne ho v roku 1951 premenovali na Polom. Jeho rozsiahla rekonštrukcia sa uskutočnila v roku 1951, po ktorej začala slúžiť zákazníkom samoobslužná reštaurácia v suteréne. Posledná rekonštrukcia hotela sa ukončila v roku 2007 a hotel zmenil názov na „BEST WESTERN PLUS Palace Hotel Polom****“.

Zdroj: Mgr. Peter Štanský a Milan Novák

Fotogaléria:
Obr. 1 - Palace Hotel Polom Žilina. Zdroj: Jozef Feiler
Obr. 2 - Palace Hotel Rémi v roku 1928. Zdroj: Súkromná zbierka pohľadníc Žiliny od Juraja Nedorosta
Obr. 3 - Palace Hotel Rémi v roku 1932. Zdroj: Štátny archív Žilina

Pamiatku môžete navštíviť
interiér
exteriér počas prehliadky organizovanej TIK mesta Žilina.

Poloha pamiatky na mape: C3

Fotogaléria

Na stiahnutie

TIK na Facebooku

VYHĽADAŤ SPOJE

Cez
Pridať prechádzajúce miesta

ŽILINA VIRTUÁLNE

ŽILINA VIRTUÁLNE

POČASIE

ŽILINA