Hotel Grand

Dom sestier Matky Terezy, Dolný val č. 24Sládkovičova ulica č. 1

Okolo roku 1900 na bývalej Széchenyiho ulici, pôvodne Dolnej a od roku 1919 nazvanej Sládkovičova, otvorili v dome číslo 1 hotel Riesz s reštauráciou a kaviarňou. Budovu postavil David Riesz, avšak po jeho smrti v roku 1911 manželka hotel za 90 000 korún predala. Novým vlastníkom sa stal Žigmund Herczka, ktorý v hoteli aj býval, pričom mu ponechal pôvodné meno. V roku 1924 hotel prešiel do rúk Maximilána Karpáthyho a jeho manželky, ktorí ho premenovali na Central a zmodernizovali.

V roku 1928 ho premenovali na Grand a stal sa s 35 izbami štvrtým najväčším hotelom z deviatich v Žiline, ktorý poskytoval aj kaviarenské a reštauračné služby. V tom čase mal už štandardne v izbách zavedené ústredné kúrenie, kúpeľňu, teplú a studenú vody a telefón. Okrem vlastných garáží pre hostí zabezpečoval aj ich prepravu zo železničnej stanice. V suteréne hotela sa nachádzala v tridsiatych rokoch minulého storočia známa Plzenská pivnica ako aj varieté Biely Havran. Grand hotel bol neskoršie široko-ďaleko známy ako zábavný podnik organizujúci rôzne varieté. Bar nachádzajúci sa v tom čase v suteréne hotela mal prístup aj bočným vchodom z Kalinčiakovej ulice, aby odchodom, do skorého rána zabávajúcimi sa návštevníkmi baru, neboli rušení hoteloví hostia. Hotel vo svojej histórii hostil mnoho významných osobností, napríklad v roku 1936 v ňom usporiadal Peší pluk 41 Edvarda Beneša na počesť prezidenta Eduarda Beneša slávnostný obed. Prezidenta pri ňom obsluhoval jeden z najznámejších žilinských vrchných čašníkov Bedřich Tichánek.

V roku 1938 prešli vlastnícke práva polovice hotela na dve Karpáthyho dcéry Katarínu Ádlerovú a Magdu Bašťovanskú, manželku popredného slovenského politika. V rokoch 1940 až 1945 bol hotel pod dočasnou správou štátu a arizovaný. V roku 1950 ho poštátnili a zaradili do siete Slovenských hotelov, národný podnik, od roku 1954 patril Reštauráciám Žilina. V sedemdesiatych rokoch minulého storočia sa v Grand hoteli konala väčšina stužkových večierkov žilinských maturantov, na ktorých predvádzali študenti svoj vlastný program. Ešte sú živé spomienky na biletára, ktorý za drobný poplatok aj čistil pri vstupe návštevníkom baru topánky. V tom čase bolo v hoteli aj zastúpenie známej leteckej spoločnosti Air India. Veľká postava Inda v turbane ako maskota tejto spoločnosti bola v bare a menšia na recepcii hotela.
V deväťdesiatych rokoch bol Grand hotel sprivatizovaný. V roku 2004 prebehla jeho rozsiahla rekonštrukcia. Zákazníci hotela môžu už viac ako 100 rokov využívať jeho ubytovacie, reštauračné a kaviarenské služby. Trojhviezdičkový hotel má v súčasnosti 41 izieb, dve reštaurácie, nočný bar a ponúka wellness služby.

Zdroj: Peter Štanský a Milan Novák

Fotogaléria:
Obr. 1 - Hotel Grand. Zdroj: Jozef Feiler
Obr. 2 - Hotel Riesz pred rokom 1903. Zdroj: Štátny archív
Obr. 3 - Rytina zobrazujúca Hotel Riesz v roku 1916. Zdroj: Štátny archív
Obr. 4 - Hotel Central v roku 1925. Zdroj: Pohľadnica Juraj Nedorost
Obr. 5 - Plzenská pivnica Hotela Grand. Zdroj: Pohľadnica Juraj Nedorost
Obr. 6, 7 - Pozvánka na slávnostný obed. Zdroj: Štátny archív
Obr. 8 - Vrchný čašník Bedřich Tichánek. Zdroj: Archív rodiny Tichánek
Obr. 9 - Grand hotel okolo roku 1970. Zdroj: Archív Ferdinanda Vranu
Obr. 10 - Maskot leteckej spoločnosti AIR INDIA - Ind v turbane. Zdroj: Archív Hotela Grand

Pamiatku môžete navštíviť
interiér
exteriér počas prehliadky organizovanej TIK mesta Žilina.

Poloha pamiatky na mape: B4

Fotogaléria

Na stiahnutie

TIK na Facebooku

VYHĽADAŤ SPOJE

Cez
Pridať prechádzajúce miesta

ŽILINA VIRTUÁLNE

ŽILINA VIRTUÁLNE

POČASIE

ŽILINA