Cultural institutions

V Žiline si na svoje prídu milovníci výtvarného umenia. Galérie celoročne ponúkajú výstavy domácich i zahraničných autorov. V Považskej galérii umenia v Žiline je umiestnená stála expozícia významného slovenského maliara, grafika a ilustrátora Vincenta Hložníka a Prvé múzeum intermédií. Vo výstavných priestoroch Rosenfeldovho paláca i Novej synagógy uvidíte diela zamerané na dizajn, typografiu a súčasné umenie. V budove spoločnosti HOUR vystavujú diela stálej expozície Ikony.

Ak preferujete múzea a radi poodhaľujete históriu, neváhajte navštíviť Múzeum židovskej kultúry na ulici Daniela Dlabača, ktoré sídli v budove bývalej ortodoxnej synagógy, kde je umiestnená stála expozícia judaík. V meštianskom dome na Hornom Vale je k nahliadnutiu expozícia venovaná životu a dielu významného žilinského národovca, historika, právnika a archivára Alexandra Lombardiniho. A zabudnúť nesmieme ani na Budatínsky hrad, ktorý sa v súčasnosti využíva ako múzeum. V priľahlej hospodárskej budove z 18. storočia sa nachádza Drotársky pavilón, kde môžete obdivovať najväčšiu zbierku drotárskych pamiatok na svete.

Žilina je verná aj svojej povesti významného hudobného centra. Dom umenia Fatra je v súčasnosti sídlom Štátneho komorného orchestra Žilina, ktorý je od svojho vzniku v roku 1974 jediným orchestrom „mozartovského typu“ na Slovensku. Kvalitný umelecký zážitok vám ponúka aj Mestské divadlo v Žiline i Bábkové divadlo v Žiline – najstaršie profesionálne bábkové divadlo na Slovensku. Taktiež odporúčame navštíviť podujatia ďalších kultúrnych inštitúcií ako Krajské kultúrne stredisko v Žiline, Krajská knižnica v Žiline, Stanica Žilina-Záriečie a pod.


Rosenfeld Palace

 The Rosenfeld Palace is a new centre for culture in Žilina intended to organise cultural and educational activities for the public. It was originally built in 1907 by Ignác Rosenfeld to be the headquarters of his bank and his own home. 

Galleries

In Žilina you can visit three galleries – Považská Gallery of Arts in Žilina, M-Gallery and Plusminuszero gallery (± 0,0 Gallery). Považská Gallery of Arts in Žilina rooms contain a permanent exhibition of works by Vincent Hložník. M-Gallery deals with artworks sale in a substantial extent. Plusminuszero gallery (± 0,0 Gallery) is presenting today´s visual culture.

Museums

In Žilina, there are three museums. Považská Gallery of Arts in Žilina has detached expositions of regional character, together with tinker´s craft collection, Museum of Jewish culture with exhibition of Judaic collection and the first private museum exhibition ''Lombardini´s house''.

Theatres

Two theatres in Žilina look forward to you visiting - the Town Theatre Žilina, which is aimed primarily for adults, and the oldest professional puppet theatre in Slovakia - the Žilina Puppet Theatre.

Musical institutions

The only musical institution dedicated to  fans  of classical music is the State Chamber Orchestra of  Žilina.

Libraries

Readers from and outside Žilina can quench their "reading thirst" in the District Library in Žilina.

Cinemas

The Multiplex City Cinemas in Mirage Shopping Centre and Cinemax in the Max Shopping Centre  welcome not only film fans.

Other cultural institutions

Other cultural institutions in Žilina are the  House of Matica slovenská, the Regional Cultural Centre, the Cultural Centre Stanica Žilina-Záriečie and Považská Observatory in Žilina.

Photo gallery

TIK na Facebooku

SEARCH

Through
Add crossing points

ŽILINA VIRTUÁLNE

ŽILINA VIRTUÁLNE

POČASIE

ŽILINA